Admento och Valedo Partners IV AB (”Valedo”) har ingått ett strategiskt partnerskap som säkerställer kompetens och kapital för accelererad expansion och tillväxt för Admento.
Admento grundades på 1970-talet i Oppdal och har idag sitt huvudkontor i Trondheim samt närvaro på ytterligare fler än 20 platser i Norge. Admento erbjuder tjänster inom bokföring, IT, lön, HR, inkasso och rådgivning till små och mellanstora kunder. Admento har idag ca 6 000 kunder och omsätter ca 350 miljoner norska kronor.
Vid sidan av Valedo har Admentos tidigare ägare, anställda och styrelseledamöter investerat i Bolaget.
Villkoren för affären offentliggörs inte.
För ytterligare information om Admento, vänligen kontakta:
Marit Fuglem Høgli, VD
+47 920 27 343
marit.fuglem.hogli@admento.no
Om Admento:
Admento grundades på 1970-talet och erbjuder bokföring samt närliggande tjänster till små och mellanstora kunder i Norge. Namnet Admento kommer från att vara Administrativ Mentor till sina kunder.
Om Valedo:
Valedo är en oberoende svensk investeringsgrupp som investerar i högkvalitativa mindre och medelstora företag i Norden. Valedo fokuserar på företag med tydlig tillväxt- och utvecklingspotential där Valedo kan medverka till att öka takten i företagens utveckling. Genom att vara en aktiv ägare som bidrar med både kapital och kompetens medverkar Valedo till att företagen som Valedo investerar i uppnår sin fulla potential.